Sníh na střeše a na co si dát pozor

Patříte k milovníkům zimy a užíváte si toto roční období nebo byste se chladnému počasí nejraději vyhnuli? Zima s sebou kromě zimních sportů a romanticky působící přírody přináší také starosti se sněhem a námrazou. Poradíme vám, jak se sněhem úspěšně bojovat.

Sníh na střeše - jak se ho zbavit
Sníh na střeše – jak se ho zbavit

Starost o dům

V zimě vás čeká nejen úklid příjezdové cesty, chodníku a okolí vašeho domu. Je důležité věnovat pozornost také pravidelné údržbě střechy. Je dobré vaši střechu chránit před množstvím sněhu, obzvlášť pokud bydlíte v horských oblastech. Zvolte správný tvar a výšku střechy už při navrhování a projektování domu. Pokud jste na tento krok zapomněli, vyřešte danou situaci nyní. Využijte možnosti, jak odstranit sníh ze střechy svépomocí, ale stejně tak se můžete obrátit na profesionály.

Zajímá vás, u jakých dalších staveb oceníte odstranění sněhu ze střechy? Mezi nejproblémovější patří například zemědělské stavby, družstva, provozní budovy a obchodní centra. Dalšími místy, u kterých je nutné včas a bezpečně odstranit sníh ze střechy jsou haly, sklady, veřejné budovy, výrobní objekty, průmyslové a komerční stavby. Do tohoto výčtu patří v neposlední řadě i soukromé a veřejné garáže.

Bezpečnost je na místě

Věděli jste, že za sníh na střeše zodpovídáte vy, jako majitel nemovitosti? Dejte si pozor, abyste zavčas zlikvidovali nebezpečné rampouchy, ale také sněhově převisy tak, abyste neohrozili sebe, kolemjdoucí ani majetek. Údržba střechy je důležitá i v místech, kde bývají mírné zimy. Počítejte s tím, že nárazově může napadnout i opravdu velké množství sněhu. Sníh ze střechy může ohrozit děti, domácí mazlíčky, ale také například vozidla. V případě většího zatížení střechy vám hrozí i poničení stávajícího bydlení, a to nejen exteriéru, ale také interiéru vašeho domu.

Jak se vyhnout nebezpečí

Pokud potřebujete s odklízením sněhu a shazováním ledu ze střechy pomoct, obraťte se na firmu, nabízející výškové práce. Pomocí horolezecké techniky je možné odstranit sníh také z vyšších nemovitostí, případně průmyslových objektů. Skvělým pomocníkem jsou také sněhové zábrany na střechu. I v tomto případě můžete využít služeb firmy, provádějící výškové práce a nechat si tyto zábrany instalovat.

Co je potřeba vědět pro odstranění sněhu

Pokud se chcete obrátit na profesionály a využít odborného odstranění sněhu a ledu ze střechy, je dobré informovat o výšce, velikosti a typu střechy. Důležitá je také informace o stávající krytině.

Odstraňte sníh ze střechy pomocí:

 • Firmy, která nabízí výškové práce
 • Vyzkoušejte speciální hrábě na sníh
 • Teleskopickým odhrnovačem sněhu
 • Využitím elektrických kabelů pro rozpuštění sněhu

Využijte sněhové zábrany

Viděli jste někdy protisněhové zábrany, které se instalují na střechu? Sněhové zachytávače mohou mít podobu mříží, háků, ale také tašek. Skvěle fungují také zoubky, trubkové zachytávače sněhu nebo jiné lapače sněhu. V případě instalace je důležité obrátit se na odborníky a chránit tak dokonale svůj i cizí majetek. Střešní sněhové zábrany musí být umístěny správně tak, aby nepoškodily střechu, ani objekt. Vždy si dejte pozor na kvalitní montáž a vyhněte se možnému zatékání do domu. Vyberte si z několika typů zábran, mezi nimi bodové zábrany, které mají za úkol rozdělit sníh na menší části. 

Jak vypadá ideální střecha

Při projektování domu jste se určitě setkali s podmínkami daného místa. V místech s vyššími sněhovými úhrny je nutné počítat s vyšší střechou, ideálně se sklonem okolo 30 až 45 stupňů. I když se vám vzhledově mohou líbit nižší střechy a máte pocit, že se zde sníh lépe a rovnoměrně rozloží, nezapomínejte na to, jak je důležité dostat sníh hlavně ze střechy dolů. Jen se správným sklonem bude sníh i led tát a dostávat se ze střechy dolů. U šikmých střech je důležité přidat zmíněné sněhové zábrany pro větší bezpečnost, hlavně v případě, že by padající sníh mohl ohrozit osoby nebo majetek.

Sklouzávání sněhu ze střechy
Sklouzávání sněhu ze střechy

Jak na výpočet zatížení sněhem

Spočítejte si, jak vysoké může být zatížení střechy sněhem. Tento výpočet oceníte nejen u rodinných domů, ale také u komerčních objektů. Počítejte s tím, že většina střech je bezproblémových, ale komplikace mohou nastat v případě, že vaši střechu zatíží větší množství sněhové nadílky a přijde oteplení. V takovém případě se začne sníh rozpouštět a výrazně ztěžkne. Je dobré řešit také otázku krytiny a raději investovat do krytiny s vyšší odolností.

Mezi základní faktory, které ovlivňují zatížení střechy sněhem patří:

 • tvar střechy
 • tepelné vlastnosti střechy
 • okolní terén
 • místní klima

Zatížení sněhem ploché střechy je menší než u vyšší střechy. O možné zátěži se dozvíte také od výrobce vaší krytiny. Zeptat se můžete i stavební firmy, která vám střechu pokládala. Nejdůležitější je pro vás vědět, jaká je tíha samotné krytiny, a to na m². Tuto hodnotu musíte připočítat k váze napadaného sněhu.

Přesný výpočet sněhové zátěže najdete ve stavební dokumentaci. Zde můžete zjistit, kolik centimetrů sněhu může na vaší střeše ležet. Pamatujte si, že je rozdíl mezi prachovým a těžkým sněhem, obě tyto varianty by měly být v dokumentaci zmíněny a jednotlivě rozepsány. Rozhodně nepřekračujte udané rizikové hodnoty možného zatížení.

Další důležité tipy

 • Pokud tající sníh ani led z vaší střechy neodtéká okapy, je na místě zkontrolovat, zda nejsou zanesené a ucpané. V takovém případě je nutné okapy vyčistit a odstranit usazené nečistoty, včetně napadaného listí. 
 • Další možností, jak se zbavit sněhu na střeše je použití speciálních elektrických kabelů. Ty vám pomohou rychle a efektivně sníh rozpustit. Tyto kabely nejsou umístěny na celé střeše, pouze na kritických místech, kde mají největší účinnost. 
 • Zajímejte se také o savost střešních tašek. Ideální jsou tašky s nízkou savostí, a to kolem 5 %.
 • Při odstraňování sněhu se snažte o rovnoměrnost. Nemělo by se stát, že sníh nahrnete jen na jedno místo.
 • Využijte služby firmy, nabízející výškové práce. K rovnoměrnému odstranění sněhu ze střechy je potřeba minimálně dvou a více lidí. 
 • Někteří lidé si myslí, že odklízení sněhu ze střech je práce například hasičů ČR, ovšem není tomu tak a je nutné si sníh na střeše odklidit svépomocí nebo zmíněnou firmou.
 • Ze sedlových střech je nutné vždy odstraňovat sníh symetricky, a to z obou střešních ploch současně.
Výškové práce - DS

Výškové práce - DS

Jsme odborníci na práci ve výškách již 26 let. Používáme moderní stroje, nástroje i horolezeckou techniku. Mezi naše klienty patří CATERPILLAR, ArcelorMittal, Vítkovice aj. Dlouhodobě se nám udržovat bezpečnost, kvalita i plnění dodacích termínů.